به فروشگاه بدیع خوش آمدید!

دکوراسیون اتاق خواب کودکان

دکوراسیون اتاق خواب کودکان و نوزادان، اتمسفر و دنیای خاص و متفاوتی متعلق به خود کودکان و با مشخصات کودکانه و لطیف دارد. اگرچه سایر قسمت‌های خانه(به جز آشپزخانه، به دلیل کاربرد و جایگاه خاص) می‌تواند با اختلافات منطقی و محدودی، از تم دکور واحدی تبعیت کند، اما دکوراسیون اتاق کودکان، می‌بایست پر از جذابیت‌های خوشآیند، سرگرم‌کننده و کودکانه طراحی و اجرا شود. در واقع دکوراتور اتاق کودک، می‌بایست هنگام طراحی دکور، به کودکی‌های خود سفر کند و بهترین و شیرین‌ترین خاطرات کودکی خود را سرلوحهٔ انتخاب و طراحی اجزای دکوراسیون اتاق قرار دهد. والدین کودک در این زمینه می‌توانند بسیار به طراح کمک کنند. در واقع آشنایی با علایق کودک(که هرچه سن او بیشتر باشد، بهتر میسر است)، راهنمای بسیار خوبی در طراحی و اجرای دکور اتاق اوست. کیفیت دکوراسیون اتاق کودک، در تعالی معنوی و تکامل اجتماعی و روانی او تأثیرگذار است و از آنجا که کودک، وقت زیادی را در اتاقش می‌گذراند، به دکوراسیون آن می‌بایست اهمیت داد.
روش‌های بسیاری برای دکوراسیون اتاق کودک و نوزاد وجود دارد، که می‌تواند در ابتدای امر، برای والدین گیج‌کننده باشد. المان‌های شخصیت‌های محبوب کودکان که اکثراً شخصیت‌های کارتونی و اسباب‌بازی هستند و روی جنبه‌های رنگ‌بندی و تصویرسازی آنها قبلاً توسط متخصصان کار شده است، انتخاب‌های خوبی در اختیار طراح می‌گذارد. دید طبیعت‌گرایانه و طبیعت دوستانه، بسیار با روحیات کودکان سازگار است و حتی می‌توان موضوعات طبیعی را اغراق‌آمیز، مهربان و خنده‌دار طراحی و اجرا کرد. همچنان که پیش‌تر نیز گفته شد، تم‌های دیگر بر اساس علایق کودک که توسط والدین وی کشف و به طراح پیشنهاد شده است نیز، دامنهٔ مانورهای وی را گسترده می‌کند؛ چه بسا حتی می‌توان گریزی به المان‌های علمی و صنعتی ساده که در کودکستان و مدارس به کودکان آموخته می‌شود نیز، زد و جنبهٔ آموزشی دکوراسیون اتاق کودک را هم به شادابی و دل‌انگیزی آن افزود.
از جملهٔ روش‌های طبیعت‌گرایانه در طراحی دکوراسیون اتاق کودکان، استفاده از المان‌های آسمان و فضا برای سقف و قسمت‌های بالایی دیوارهاست. حتی در زمینهٔ ترس زدایی از آمپول و پزشک، ایجاد جذابیت‌های مختلف در موضوع بهداشت فردی، القای نظم و مدیریت نظافت اتاق و موضوعات مشابه هم می‌توان از دکوراسیون داخلی کمک گرفت.
قرار دادن المان‌های زیاد در اتاق نوزادان، اما در روند نگهداری از نوزاد و آرامش وی در هنگام استراحت و شیردادن مادر اختلال ایجاد می‌کند و حتی در اتاق کودکان سنین بالاتر نیز، می‌بایست اصل سادگی در طراحی رعایت شود. جنس لوازم و اجزای دکوراسیون اتاق کودک از مواردی است که می‌بایست بسیار مورد توجه و دقت قرار گیرد. اصول ایمنی با توجه به کم سن و سال بودن ساکنین این اتاق‌ها از مواردی است که تقریباً همهٔ مسئولیت آن به عهدهٔ طراح و مجری دکوراسیون است؛ چرا که تصادف با وسایل اتاق توسط کودک، دندان زدن و خوردن سطوح توسط وی، گیر کردن و خزیدن در لا به لای اجزای دکور، تلاش برای تخریب یا جا به جا کردن آنها و موارد مشابه، باید قبلاً توسط طراح دکوراسیون پیش‌بینی شود تا خطرات ممکن از سوی دکور برای کودک، به حداقل برسد. جنس پارچه‌های استفاده شونده در دکوراسیون اتاق کودک از نظر حساسیت‌زایی و ایمنی کودک و همچنین قابلیت شستشوی مداوم، می‌بایست بررسی شوند. گوشه‌ها یا لبه‌های تیز در اجزای دکور، تهدیدی برای بدن لطیف کودکان است. سطوح آسان تمیز شونده، صاف و نرم، با توجه به سن کودک در اولویت کاربرد هستند.
در این زمینه، کمپانی‌های زیادی وجود دارند که علاوه بر وسایل و اسباب‌بازی‌های کودکان، لوازم دکور اتاق آنها را هم تولید و عرضه می‌کنند. مشورت با این کمپانی‌ها هم می‌تواند در زمینهٔ دکور موفق اتاق کودک راهگشا باشد. از جمله شرکت‌های فعال در این زمینه می‌توان به این موارد اشاره کرد:
«پرِستو چانگو دکور»، فعال در زمینهٔ دکوراسیون اتاق کودک، «این‌لِد موزیک باکس» فعال در زمینهٔ تولید و نصب کمد، لوازم کودک و ابزار آموزش موسیقی به کودکان، «کیدز کامفورت» فعال در زمینهٔ تولید و نصب تختخواب کودکان، «کیدز دکور گالور» فعال در زمینهٔ دکوراسیون اتاق خواب کودکان و «بیبی نِرسِری نیویورک» فعال در زمینهٔ‌ دکوراسیون اتاق کودکان و نوزادان.
دربارهٔ دکوراسیون اتاق‌های نوجوانان، وضعیت با آنچه قبلاً گذشت، متفاوت است. دکوراسیون این اتاق‌ها از نظر متریال و سبک اجرا، می‌تواند پیشرفته‌تر و جدی‌تر و نزدیک‌تر به سایر اتاق‌های خانه طراحی و اجرا شود. استفاده از فن‌آوری‌های خانهٔ هوشمند، در اتاق نوجوانان به بلوغ فکری و توجه آنها به موضوع علم و صنعت کمک می‌کند. سادگی، رنگ‌های روشن و نزدیک به طبیعت، نشاط‌آور بودن محیط اتاق، کاربرد المان‌های ورزشی، صنعتی و علمی، میز و قسمت مطالعه و بالأخره امکان دریافت نور طبیعی در اتاق‌های نوجوانان از عوامل مهم در دکوراسیون اتاق نوجوانان و تأثیرگذار در آرامش و کیفیت بلوغ آنهاست. به طور کلی و به ویژه در صورتی که نوجوانان وقت بیشتری را در اتاق خود می‌گذرانند، به منظور حفظ حریم خصوصی آنها و تقویت رشد احساس استقلال و خودکفایی، معمولاً به هر نوجوان اتاق ویژه‌ای اختصاص می‌دهند. باید توجه داشت که قابلیت‌های زندگی اجتماعی در اماکن زیادی از جمله مدرسه، دانشگاه، سربازی در آینده و… به نوجوانان آموخته می‌شود.

مترجم و ویراستار دکتر شمس خلیلی