انتخاب کاغذ دیواری مناسب

راهنمای کامل انتخاب کاغذ دیواری در دکوراسیون خانه ایرانی
انتخاب کاغذ دیواری ها به دلیل اینکه تأثیرات بسیار بزرگ و عمده‌ای در نمای داخلی خانه ایجاد می‌کنند، در دکوراسیون داخلی منزل اهمیت بسیاری دارند. در واقع دیوارها و رنگ و طرح آن‌ها، مانند زمینه یک نقاشی بزرگ است و طرح و نقش این زمینه، کلیت حس و حال فضای داخلی خانه را تعیین می‌کند.

چطور خانه را کاغذ دیواری کنیم؟ ده نکته مهم در خصوص انتخاب کاغذ دیواری
این نکات حاصل سال ها تجربیات ما در طراحی دکوراسیون و مشاوره های چیدمان منزل هستند و حتی اگر تصور می کنید در انتخاب و خرید کاغذ دیواری تبحر کافی دارید، باز هم لازم است حداقل مروری بر این موارد داشته باشید.

شاید بد نباشد بدانید که مطالعه نکردن این آموزش کوتاه ممکن است شما را ناچار کند زمان طولانی، هزینه بالا و اعصاب و انرژی بسیاری را برای تغییر دکوراسیون خانه ای که یک کاغذ دیواری اشتباه و نازیبا دارد صرف کنید!

نکته یک؛ سرتاپای خانه را با کاغذ دیواری کادو نکنید!
اولین و مهم ترین چیزی که لازم است به عنوان طراح دکوراسیون به شما تذکر بدهم اینست که در استفاده از کاغذ دیواری ها، چه برای تزیین پذیرایی و چه اتاق خواب یا فضای اداری افراط نکنید.

کاغذ دیواری ها خصوصا نمونه های شاخص با رنگ های برجسته و نقش و نگارهای متعدد، تنها برای یک یا نهایتا دو دیوار (در یک فضای بزرگ) مناسب هستند. در اغلب خانه‌های کوچک و متوسط بهتر است برخی از دیوارها را فقط رنگ کرده و به صورت کاملا ساده در نظر بگیرید و کاغذ دیواری های شاخص را برای یک دیوار نمایشی نگاه دارید.

اگر فضای خانه نورگیری کم یا وسعت محدودی دارد، شاید بهتر باشد تنها از یک کاغذ دیواری ساده بافت دار در یک دیوار کوچک استفاده نمایید و سایر دیوارها را با رنگ روشن پوشش دهید.

نکته دو؛ خیلی وقت رنگ های تیره انتخاب مناسبی برای کاغذ دیواری خانه نیست.
دلتان می خواهد پذیرایی تان دلگیر، تاریک و شبیه یک زندان به چشم برسد؟ بسیار خب! پس لطفا از انتخاب کاغذ دیواری هایی با تونالیته های رنگی تند و تیره رنگ خصوصا وقتی که نقش و طراحی های برجسته و شاخصی دارند، برای تمام یا بخش عمده ای از دیوارهای منزل تان خودداری کنید،

حتی اکر به یک رنگ بسیار تند یا تیره علاقه بسیاری داشته باشید، باز هم پس از مدتی از فضای تیره خانه دلزده و خسته خواهید شد. به علاوه، در اغلب موارد، رنگ های تیره می تواند موجب کوچکتر به نظر رسیدن یک فضا شود و بهتر است کاغذ دیواری های تیره در ترکیب با رنگ های روشن و تزیینات ساده دیوار به کار رود.

به این موضوع نیز دقت داشته باشید که رنگ های تیره و یکدستی همانند تونالیته های رنگ طوسی، با دکوراسیون های مدرن و مینیمال همخوانی بیشتری دارند تا دیزاین به سبک کلاسیک و مبلمان های استیل یا سلطنتی.

نکته سه ؛ دکوراسیون اتاق کودک بر رشد روانی و شکل گیری شخصیت او موثر است،
کودکان انسان های کوچکی با درک و فهم بسیار بالا و البته بسیار حساس و تأثیرپذیر هستند و محیطی که این انسان های کوچک در آن به رشد و بالندگی می رسند بر شخصیت، تفکر و در نتیجه سرنوشت آنان تاثیر گذار است. در رنگ آمیزی و تزیین دیوار و انتخاب طرح و رنگ کاغذ دیواری برای اتاق‌های کودکان بسیار محتاط باشید.

اگر تصمیم دارید برای دکوراسیون اتاق کودک دلبندتان از کاغذدیواری یا رنگ خاصی استفاده کنید، مطالعه مقاله های آموزشی دکوراسیون اتاق کودک اتود می تواند به شما ایده هایی در این خصوص ارائه کند. (اسرار کابوس های شبانه) و (اتاق دخترانه یا پسرانه)

نکته چهار؛ شلوغ کاری دیوارها فقط برای فروش به آدم های ناآگاه به درد می خورد!
اگر در یک مقطع زمانی درگیر خرید منزل مسکونی یا اجاره ساختمانی به عنوان محل کار و فضای تجاری بوده اید، احتمالا فضاهای داخلی که سرتاپا با کاغذ دیواری های شلوغ پوشیده شده اند، به چشمتان آمده است! فضاهایی که مالک یا املاکی محترم معتقد است به دلیل همین کاغذ دیواری زشت! و شلوغ خیلی ارزشمند هستند! و امیدوارم بدانید که این یک ترفند رایج برای پوشش ایرادات ساختمانی اصلی است.

اگر تمایل به طرح کاغذ دیواری بسیار شلوغ و پیچیده و رنگارنگ دارید، این کاغذ دیواری را تنها در یکی از دیوارهای پذیرایی یا نشیمن می‌توانید استفاده کنید و سایر دیوارها با یک رنگ ملایم و روشن بایستی رنگ‌آمیزی شوند.

به علاوه، به این موضوع دقت داشته باشید که تزیین دیوار با یک کاغذ دیواری با طرح شلوغ، لازم است با تم کلی فضا هماهنگ باشد. انتخاب رنگ و طراحی هایی کاملا متفاوت یا متضاد با مبلمان می تواند نمای نامنظم و آشفته ای به دکوراسیون منزل شما بدهد.

نکته پنج؛ انتخاب کاغذ دیواری برای تزیین آشپزخانه ایده خوبی است؟
اگر تمایل دارید بخش‌هایی از آشپزخانه خصوصاً فضای بین کابینت‌ها کاغذ دیواری شود، کابینت‌های آشپزخانه بایستی با رنگ‌های بسیار روشن و ملایم و بدون طرح انتخاب شوند.

فضای آشپزخانه به‌خودی‌خود یک فضای شلوغ و پر از انواع وسیله و اسباب ریز و درشت است و اضافه کردن رنگ‌ها به میزان زیاد، بر هرج‌ومرج آن اضافه می‌کند. رنگ و طرح کاغذ دیواری بین کابینتی علاوه بر کابینت ها و دکوراسیون آشپزخانه، لازم است با فضاهای مجاور مانند پذیرایی، راهرو یا نشیمن نیز هماهنگ شود و با تم کلی اکسسوری های آشپزخانه نیز هماهنگ شده باشد.

نکته شش؛ انتخاب کاغذ دیواری های پوستری و سه بعدی
اگر تمایل به استفاده از کاغذ دیواری هایی با طراحی‌های بزرگ و برجسته مانند منظره دارید بهتر است بدانید که این کاغذ دیواری تنها در یکی از دیوارهای منزل و به عنوان یک تابلوی دیواری بزرگ و یک اکسسوری شاخص استفاده می‌شوند.

به این معنا که پوستر مورد نظر شما باید در دیواری نصب شود که بیشتر در معرض دید و توجه قرار دارد و نمی توانید تمام بخش های دیوار را به وسیله چنین کاغذ دیواری و طرحی که جنبه نمایشی دارد بپوشانید.

این مکان می تواند دیوار پشت تلویزیون، دیوار پشت تخت خواب در اتاق، دیوار رو به درب ورودی در اتاق کودک و نوجوان و دیوار مقابل درب ورودی در لابی یا پیش ورودی منزل باشد. کاغذ دیواری های سه بعدی برای فضاهای اداری و تجاری یک گزینه بسیار عالی و پوشش مناسب و اقتصادی برای تزیین دیوارها به شمار می روند.

و در نهایت برای انتخاب کاغذ دیواری های سه بعدی و پوسترهای بزرگ دیواری ، به این نکته توجه داشته باشید که برای بسیاری از افراد این سبک تزیینات دیواری به دلیل ابعاد و شاخص بودن زیاد به سرعت خسته کننده می شود و ممکن است با حس و حال و روحیات اهالی خانه شما سازگار نباشند.

نکته هفت؛ انتخاب کاغذ دیواری های آکوستیک، یک تیر با دو نشان!
اگر در آپارتمان محل سکونت خود همسایه یا همسایگانی دارید که دیوارهای مشترکی با منزل شما دارند، برای جلوگیری از ایجاد مشکل سروصدا، از کاغذ دیواری های آکوستیک در دیوارهای مشترک استفاده کنید. این تزیین دیوار می تواند علاوه بر ایجاد یک نمای جذاب، به عنوان یک عایق صوتی برای پوشش بخشی از اصوات مزاحم عمل کند.

به عنوان یک تجربه شخصی (تا جایی که من و همکارانم در اتود از آن اطلاع داریم) بد نیست بدانید عملکرد کاغذ دیواری های آکوستیک (تا جایی که من از نزدیک مشاهده کرده ام و در کاتالوگ محصولات مطالعه کردم) به هیچ وجه به اندازه پنل های آکوستیک و عایق صدا نیست و تنها قادر به مهار کردن بخشی از اصوات مزاحم هستند.

نکته هشت؛ در انتخاب کاغذ دیواری به همه ساکنان یک فضا توجه داشته باشید.
به صورت کلی برای استفاده بهینه از کاغذ دیواری (که به نسبت رنگ اغلب هزینه و زمان بیشتری برای پیاده سازی نیاز دارد)، توصیه می شود کاغذ دیواری هایی را انتخاب کنید که قابلیت شست و شو یا دفع گرد و خاک را داشته باشند. اغلب این کاغذها از جنس الیاف پنبه و ابریشم و مواد سلولزی هستند.

اما اگر در منزل خود فردی با بیماری و مشکلات تنفسی یا آلرژی دارید و یا یک کودک دوست داشتنی خردسال از اهالی خانه شماست، لازم است پیش از هرچیز مساله سلامتی اهالی خانه را مدنظر قرار دهید و کاغذ دیواری های انتخابی تان از انواع فاقد مواد شیمیایی باشند. این موضوع خصوصا در اتاق خواب که محل استراحت و اقامت هر یک از اعضای خانواده است اهمیت بیشتری پیدا می کند.

نکته نه ؛ انتخاب کاغذ دیواری مناسب برای بزرگ تر نمایش دادن فضای خانه
برای بزرگ جلوه دادن فضا، می‌توانید از کاغذ دیواری ها به رنگ روشن با طراحی‌های ریز استفاده کنید. کاغذ دیواری های تیره، فضا را کوچک‌تر و تاریک‌تر ازآنچه که هست نشان می‌دهند و کاغذ دیواری هایی با گل های درشت و طراحی های شاخص بزرگ می توانند فضای کوچک را شلوغ و آشفته به نمایش بگذارند.

در خصوص این موضوع می توانید در مقاله زیر اطلاعات کاملی کسب نمایید و برای دیزاین پذیرایی منزل تان با کاغذ دیواری های راه راه عمودی یا افقی و گلدار تصمیم گیری درستی داشته باشید.

نکته ده ؛ خطای دید می تواند دردسر ساز شود!
به عنوان طراح دکوراسیون توصیه می کنم پیش از انتخاب و خرید، با هزینه ای اندک بخش کوچکی از کاغذ دیواری مدنظر خود را خریداری کرده و در فضای منزل و بخشی از دیوار پذیرایی یا اتاق خواب مدنظر خود قرار دهید و جلوه آن را نسبت به تم رنگی، مبلمان و نور فضا بسنجید.

نمایی که از کاغذ دیواری در فروشگاه و کاتالوگ ها مشاهده می کنید، با آنچه که نهایتا در منزل شما اجرا می شود به احتمال زیاد، زمین تا آسمان متفاوت است! خصوصا اگر مدل کاغذ دیواری انتخاب شده، دارای طراحی های شاخص یا رنگ های تیره باشد این تفاوت بیشتر خواهد بود.

کلام آخر؛ یک راهکار قطعی برای نجات از سردرگمی در انتخاب کاغذ دیواری مناسب خانه
نکات ذکر شده بخش هایی از جزییات مهم در انتخاب کاغذ دیواری مناسب بود و به این موضوع دقت داشته باشید که انتخاب کاغذ دیواری و اصولا پوشش و تزیین دیوارهای خانه به دلیل اینکه بخش عمودی فضا و بیش از سایر بخش ها در معرض دیده بییننده هستند، بسیار مهم و کلیدی ست.

اگر قرار است برای تزیین دیوار و دکوراسیون داخلی یک فضای مهم مانند پذیرایی یا اتاق خواب مستر هزینه قابل توجهی صرف کنید، توصیه می کنم از راهنمایی و مشاوره های معماری و دکوراسیون یک طراح حرفه ای استفاده نمایید.

احتمالا بهتر از من می دانید که فرآیند تهیه و نصب کاغذ دیواری (خصوصا اگر در منزل سکونت داشته باشید) پروسه ای پرهزینه، دشوار و زمان بر است و هزینه اندک یک مشاوره دکوراسیون می تواند شما را از هزینه و دردسرهای مضاعف نجات دهد.

منبع: وب سایت اتود

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *