دکوراسیون داخلی منزل کوچک

این روزها همه در خانه های آپارتمانی ساکن هستند. آپارتمان ها هم معمولا متراژ کمتری نسبت به خانه های مستقل دارند. از همین رو معمولا چیدمان این فضا کوچک برای کسانی که سر رشته ای از دکوراسیون داخلی ندارند کار دشواری است. ما در این مطلب سعی داریم شما را با چیدمان داخلی آپارتمان های کوچک آشنا کنیم.

دکوراسیون داخلی منزل کوچک

معمولا کف سالن پذیرایی پارکت یا سرامیک است بنابراین لازم نیست شما تمام کف سالن را با فرش بپوشانید استفاده از یک فرش کوچک برای سالن کافی است. اگر کف سالن شما موزاییک است می توانید از یک موکت ساده با رنگی خنثی برای پوشاندن آن استفاده کنید.

تنظیم نور

نور در خانه های کوچک از موارد بسیار مهم است چرا که هرچه نور بیشتری در فضا وجود داشته باشه فضا بزرگتر و دلباز تر بنظر می رسد. اگر خانه شما نورگیر است سعی کنید از پرده های حریر استفاده کنید یا در طول روز پرده ها را کنار بزنید تا بتوانید در خانه از نور طبیعی استفاده کنید. اگر خانه شما نور گیر نیست، یا در خانه های نور گیر شب ها از نور های زیاد استفاده کنید تا فضا بزرگتر بنظر بیاید.

دکوراسیون و چیدمان خانه کوچک

انتخاب مبلمان

برای انتخاب مبلمان به دنبال انتخاب مبلمان استیل یا کلاسیک نباشید چرا که این مبل ها به خاطر ظاهر خاص خود به فضای بزرگ نیاز دارند تا جلوه کنند. پس برای منزل کوچک شما مبلمان راحتی یا مبلمان ال گزینه های بهتری هستند. البته می توانید از مبلمان تختخواب شو نیز استفاده کنید این مبل ها کاربردی بیشتری دارند و فضا کمی را هم اشغال می کنند.

خرید پرده برای منازل کوچک

برای منازل کوچک که سقف کوتاهی هم دارند پرده های بلند مناسب است چرا که این مدل پرده پذیرایی باعث می شود سقف خانه بزرگتر بنظر برسد. پرده خود را با طرحی ساده اما در صورت دلخواه در دو رنگ خریداری کنید.

به طور کل رنگ دکوراسیون خود را از رنگ های روشن و خنثی انتخاب کنید، تا می توانید از شلوغ کردن فضا و استفاده از طرح های شلوغ بپرهیزید.

دکوراسیون و چیدمان منزل کوچک نقلی

استفاده از آینه در خانه های کوچک

استفاده از آینه در فضاهای کوچک باعث بزرگنمایی فضا می شود و این ترفند یکی از ترفند های قدیمی و بسیار کاربردی است.

اگر قصد خرید میز کنسول دارید، آینه آن برای بزرگ نمایی در فضا کافی است در غیر این صورت سعی کنید در بخشی از دیوار منزل خود یک آینه نصب کنید.

اگر خانه ی شما فشرده و کم جا و با متراژ پایین است و تمایل دارید دکوراسیون خانه شما طوری چیده شود که علاوه بر زیبایی، هر چیزی در جای خود قرار بگیرد و یک ظاهر جذاب به خانه شما ببخشد، بهترین نکته این است که هر وسیله در جای خود قرار گیرد زیرا چیدمان منزل کوچک اصول و قواعد خاص خودش را دارد.

همانطور که اشاره شد نور پردازی اتاق می تواند در دلبازتر به نظر رسیدن اتاق و بزرگتر جلوه کردن آن تاثیر زیادی داشته باشد. هرچه نور در فضا بیشتر باشد بزرگتر به نظر می رسد و اگر شما بتوانید در فضای اتاق خود از پنجره های بزرگ استفاده کنید و اجازه دهید نور از این طریق وارد خانه ی شما شود، فضای اتاق چندین برابر دیده می شود.

اگر از وسایل خیلی بزرگ در اتاق کوچک استفاده کنید ممکن است ظاهر اتاق جذابیت خود را از دست بدهد و یا اگر از وسایل ریز و کوچک به تعداد زیاد استفاده کنید فقط فضای اتاق را شلوغ و نامرتب نشان می‌دهید. پس بهتر است که از چند قطعه بزرگ برای چیدمان اتاق خود استفاده کنید. به طور مثال یک لوستر بزرگ و چشمگیر می‌تواند فضای اتاق کوچک شما را جذاب تر نشان دهد البته نه آنقدر بزرگ که عدم تناسب آن در فضای محیط در ذوق بیننده بزند.

چیدمان منزل کوچک

دکوراسیون خانه های کوچک

اگر خانه های کوچک سقف بلند داشته باشند تاثیر زیادی در بزرگتر به نظر رسیدن آن خانه خواهد داشت و با اینکه فضاهای مکعب مانند متراژ پایین، معمولاً فضا را کوچکتر نشان می دهند اگر سقف بلند باشد یا از مدل پرده پذیرایی بلند و عمودی و کاغذ دیواری پذیرایی راه راه عمودی استفاده کنید می توانید سقف را بلند تر جلوه دهید و در بزرگ تر به نظر رسیدن فضای خانه شما تاثیرگذار خواهد بود.

اگر از کاغذ دیواری ها برای پوشاندن دیوارها استفاده کنید بهتر است. اگر کاغذ دیواری ها در طرح های هوشمندانه ای انتخاب شده باشد باعث بزرگتر جلوه کردن فضا می شود.

 می توانید از صندلی های عثمانی یا پاف ها بعنوان میز های پذیرایی و میز جلو مبلی استفاده کنید که هم فضایی برای پذیرایی در اختیار شما قرار می دهند و هم می توانید داخل آن ها وسایل اضافه را قرار دهید تا فضای زیادی در محیط خانه شما اشغال نشود.

همچنین اگر از وسایل کوتاه تر مثل مبلمان کوتاه تر یا میز های کوتاه تر استفاده کنید سقف شما بلندتر به نظر می رسد و فضا بزرگتر نشان داده می شود.

پیشنهاد می کنیم در دکوراسیون منزل کوچک از وسایل چند منظوره هم استفاده کنید و به جای خرید چند وسیله می توانید یک وسیله بخرید و حداکثر صرفه جویی را در فضای خانه خود داشته باشید.

چیدمان منزل کوچک

 اگر مبل را به دیوارها تکیه دهید باعث می‌شود از فضای داخل خانه بیشتر استفاده کنید. اما قرار دادن فضای خالی پشت مبل، باعث می شود که اتاق بزرگتر به نظر برسد پس سعی کنید مبل ها را به دیوار نچسبانید. حتی اگر امکان دارد به اندازه تردد در پشت مبل جای خالی بگذارید که وقتی فضای بین مبلمان پذیرایی شلوغ شد بتوانید از پشت مبل ها تردد کنید.

بهتر است برای خانه هایی که متراژ پایین دارند از مبل های راحتی استفاده کنید زیرا مبل های کلاسیک و استیل به خاطر فضای حجیم چوبی که در اطراف آنها به کار برده شده، هم سقف را کوتاه تر نشان می دهند هم خونه با وجود آن ها شلوغ تر به نظر می رسد.

چیدمان منزل کوچک

 استفاده از آینه همانطور که اشاره شد می‌تواند نکته کلیدی در خانه های کوچک باشد و اگر این آیینه در جای درست قرار بگیرد باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضا می شود. ولی اگر در جای نامناسب قرار بگیرد به طور مثال در روبروی قناسی های خانه واقع شود می‌تواند آن را چندین برابر کند و فضای خانه را از زیبایی که مدنظر شما دور کند.

سعی کنید خانه ی نقلی و کوچک شما حتماً همیشه تمیز و مرتب باشد و هر وسیله در جای خود قرار داشته باشد، زیرا بی نظمی و شلوغی باعث می شود که فضا کوچک تر از چیزی که هست نشان داده شود و دلگیر تر به نظر برسد و سعی کنید از رنگ های روشن و خنثی در محیط استفاده کنید.

چیدمان منزل کوچک

نظم و ترتیب در کنار زیبایی مهم ترین فاکتوری است که باید در همه محیط ها به آن توجه شود. ورودی هر خانه‌ اولین جایی است که مهمان ها آن را مشاهده می کنند و اولین دید به سبک زندگی افراد آن خانه از همین جا شروع می شود. درست است که معمولا مهم ترین بخش یک خانه پذیرایی آن است و سایر قسمت ها در الویت های بعدی هستند اما باید بدانید از همان بدو ورود باید طوری به محیط و نظم و ترتیب و بها بدهید که مهمان ها را جذب کنید. جاکفشی ها یکی از ابزاری هستند که تا حدود زیادی به مرتب شدن راهروهای منازل کمک می کنند.

جاکفشی کوچک ورودی راهرو منزل کوچک

اگر جاکفشی ها ظاهر زیبایی هم داشته باشند علاوه بر نظم دهی به کفش ها می تواند حکم دکوری در راهروی خانه شما را داشته باشند. خیلی ها فکر می کنند به خاطر کوچک بودن بیش از حد محیط جلوی منزل یا راهرو نمی‌توانند از وجود جاکفشی بهره ببرند. اما در این مطلب تصمیم داریم تا به شما بگوییم حتی برای این محیط های کوچک هم می توانید جاکفشی های متناسب تهیه کنید.

ورودی منزل کوچک راهرو

آینه و کنسول ها یکی از اجزایی هستند که به زیبایی بسیار کمک می‌کنند و شما می‌توانید با خرید یک میز کنسول زیبا هم ظاهر منزل را زیباتر کنید و هم داخل آن را به صورت طبقه بندی شده طوری ترتیب دهید که بتوانید به عنوان جاکفشی از آن استفاده کنید. میز کنسول ها با توجه به فضای ورودی خانه شما می‌تواند ابعاد مختلفی داشته باشند. حتی اگر مدل متناسب با ابعاد و سبک منزل شما پیدا نشد نگران نباشید زیرا می توانید طرح مورد نظر خود را سفارش دهید و بخواهید تا برایتان بسازند. شما همچنین می توانید برای زیباتر شدن ظاهر میز کنسول روی آن از لوازم دکوری و جذاب استفاده کند.

راهرو ورودی منزل کوچک جاکفشی کم جا

اصلا کار سختی نیست که جا کفشی های منزل خود را خودتان بسازید و جالب است بدانید که یک کار مقرون به صرفه هم هست. درست کردن این جا کفشی ها اصلا سخت نیست و فقط نیاز به چند تخته چوب دارد که در ابعاد و اندازه های که شما می‌خواهید بریده شده باشند و در کنار آن چکش و میخ و چسب چوب وجود داشته باشد تا بتوانید آن را سر هم کنید و به صورت محکم بسازید.

جاکفشی جالباسی ورودی منزل کوچک

بعضی از افراد در ورودی خانه خود صندلی عثمانی قرار می دهند که این صندلی ها ظاهر بسیار خاص و جذابی به محیط می بخشند و در عین حال شما می توانید داخل این صندلی ها را به جا کفشی تبدیل کنید. قرار نیست همه جا کفشی ها شبیه هم باشند و ظاهر مشخصی داشته باشند شما می توانید خودتان هم صندلی های عثمانی و جاکفشی هایی که مد نظرتان را بسازید.

جالباسی جاکفشی کوچک راهرو ورودی خانه منزل کوچک

شلف ها در نقش جاکفشی

شلف ها در زیبایی خانه ها خیلی تاثیر گذار هستند و اخیرا استفاده از آنها در قسمت های مختلف خانه رایج شده است. در قسمت های مختلف به عنوان جاکفشی دکوری کتابخانه و غیره می توانید از این شلف ها استفاده کنید. اگر چند شلف را روی دیوار نصب کنید می توانید کفش های خود را روی آن بچینید و حتی می توانید با توجه به سلیقه و خلاقیت خودتان مدل های خاصی هم روی آنها پیاده کنید و حتی به صورت مورب روی دیوار قرار دهید.

جاکفشی کوچک کم جا راهرو ورودی منزل کوچک

یکی از کارهایی که می‌توانید برای جا کفشی ها انجام دهید این است که اگر شما دارای کفش های زیادی هستید و نمی‌خواهید جاکفشی های جاگیر که در مدل های مختلف در بازار وجود دارد استفاده کنید می توانید یکی از دیوارهای ورودی را انتخاب کنید و بگویید از کف تا سقف آن را برای شما قفسه بندی کنند تا در آن  کفش قرار دهید. شما با زدن برچسب روی جعبه کفش ها می توانید متوجه شوید که در هر جعبه کدام کفش وجود دارد.

جاکفشی کم جا راهرو ورودی منزل کوچک

یکی از انواع مدل هایی که برای جاکفشی ها در نظر گرفته می شود کفش هایی هستند که مثل کشور در داخل یک کمد قرار دارند و خود شما هم می توانید مدل کمد دیواری تان را طوری انتخاب کنید که به قسمت های مختلف تقسیم شود و یک قسمت آن را لباس قرار دهید و قسمت هایی هم که کشو مانند است را کفش بگذارید.

جاکفشی زیبا کوچک، خانه کوچک مدرن راهرو ورودی جالباسی

یکی از کارهایی که می‌توانید برای جا کفشی ها انجام دهید این است که اگر شما دارای کفش های زیادی هستید و نمی‌خواهید جاکفشی های جاگیر که در مدل های مختلف در بازار وجود دارد استفاده کنید می توانید یکی از دیوارهای ورودی را انتخاب کنید و بگویید از کف تا سقف آن را برای شما قفسه بندی کنند تا در آن  کفش قرار دهید.

جاکفشی کوچک زیبا راهرو ورودی منزل کوچک

یکی از انواع مدل هایی که برای جاکفشی ها در نظر گرفته می شود کفش هایی هستند که مثل کشور در داخل یک کمد قرار دارند و خود شما هم می توانید کمد دیواری تان را به قسمت های مختلف تقسیم کنید و یک قسمت آن را لباس قرار دهید و قسمت هایی هم که کشو مانند است را کفش بگذارید.

جاکفشی، راهرو ورودی، منزل کوچک، خانه

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی سنتی

برای چیدمان دکوراسیون داخلی منزل ایرانی، آشنایی با اصول چیدمان و دکوراسیون و انتخاب درست وسایل سنتی ایرانی لازم است. هنگامی که شما این وسایل را خریداری نمایید خیلی راحت با توجه به طراحی های مشخصی که برای سبک سنتی در خانه های ایرانی وجود دارد چیدمان را انجام خواهید داد، اما به منظور طراحی هرچه بهتر و زیباتر شدن دکوراسیون منزل شما اصول و قواعدی را گوشزد می‌کنیم که با در نظر گرفتن آنها و مشاهده نمونه های دیزاین خانه های ایرانی به سبک سنتی و قدیمی ، دیزاین زیباتری ارائه خواهید داد و با کمک گرفتن از این ایده ها در کنار سلیقه خود بهترین طراحی را برای دکوراسیون خانه های ایرانی خواهید داشت.

دکوراسیون داخلی منزل ایرانی سنتی

دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی

برای چیدمان دکوراسیون منزل با سبک سنتی ایرانی کافیست وسایل را به درستی انتخاب کنید و با کمک گرفتن از صنایع دستی و وسایلی که خاص خانه های سنتی است، مثل گلیم ها، فرش ها، پشتی و غیره زیباترین دکوراسیون را داشته باشید.

در بین عناصر مختلفی که در طراحی دکوراسیون داخلی خانه های ایرانی به کمک شما می آیند، فرش‌ها جزو لاینفک دکوراسیون منازل ایرانی و سنتی هستند که باید در انتخاب آنها دقت زیادی داشته باشید و آنها را متناسب با تم کلی دکوراسیون منزل انتخاب کنید. معمولاً در خانه های سنتی ابعاد فرش را به گونه ای انتخاب میکنند که تمام قسمت های محیط را در بر بگیرد و کنتراست شدیدی با کفپوش خانه نداشته باشد.

چیدمان سنتی منزل عروس

دکوراسیون منزل به سبک سنتی ایرانی

دکوراسیون منزل سنتی و مدرن

در خانه های قدیمی تر معمولاً در کنار فرش از پشتی ها برای نشیمن و پذیرایی از مهمان ها استفاده می شد؛ اما این روزها پشتی ها جای خود را به مبلمان و سرویس های چوبی داده‌اند و به نوعی دکوراسیون خانه های ایرانی و غربی شباهت زیادی با هم پیدا کرده اند و سبک های مختلفی داخل طراحی و دیزاین خانه های ایرانی شده است. شما حتی می توانید از مبلمان کلاسیک، سلطنتی و راحتی در چیدمان و دکوراسیون خانه های ایرانی استفاده کنید.

در این بین عده‌ای از افراد تصمیم می‌گیرند که دکوراسیون تلفیقی را در خانه خود به کار ببرند؛ به این صورت که در کنار دکوراسیون سنتی و قدیمی ایرانی از دکوراسیون مدرن کمک می گیرند تا قسمتی از خانه را به صورت مشخص برای قرار دادن وسایل سنتی اختصاص دهند.

 به طور مثال در قسمت آشپزخانه از کابینت های کلاسیک استفاده می کنند و از ظرف های سنتی مثل چینی های گل قرمز برای ظروف استفاده می نمایند و یا فرش هایی با زمینه لاکی رنگ در پوشش قسمت‌های مختلف خانه استفاده می‌کنند. اما در عین حال مبلمانی که در این سبک قرار می گیرد مبل های راحتی مدرن با رنگ های خنثی هستند و یا رنگ هایی که با زمینه لاکی فرش در تناسب باشد انتخاب می کنند.

دکوراسیون منزل سنتی و مدرن

وسایل سنتی منزل

از جمله وسایلی که در خانه های سنتی می توانید از آنها استفاده کنید و حکم وسیله دکوری و کاربردی را دارند می‌توان به وسایل دست ساز سنتی و سفال ها اشاره کرد . همچنین از فرش ها و پشتی و گلدان های گل و همچنین صندوقچه های قدیمی و آینه هایی با قاب سنتی میتوان در خانه های دکوراسیون سنتی استفاده کرد.

برخی دیگر از لوازمی که برای دیزاین خانه های ایرانی به سبک سنتی و قدیمی می‌توانید استفاده کنید شامل موارد زیر است:

 • پارچ و لیوان‌های سنتی
 • بشقاب‌های فیروزه‌ای
 • کتیبه‌های دیوارکوب
 • سماورهای قدیمی
 • بخاری نفتی عتیقه
 • آب‌نماهای مسی
 • پارتیشن‌های چوبی آینه کاری شده
 • تغار
 • میزهای سنتی
 • جاکلیدی سنتی کار شده
 • جا شمعی با طراحی سنتی
 • تخت سنتی
 • رو تختی چهل تیکه
 • گلیم، جاجیم، نمد
 • فرش لاکی
 • ظروف مسی
 • آینه و کنسول چوبی
 • پشتی‌های دست دوز و سنتی
 • پشتی زر بافت
 • تابلوهای ابریشمی

وسایل سنتی منزل

چیدمان سنتی منزل عروس

اگر تصمیم دارید دکوراسیون و چیدمان سنتی را برای منزل نوعروسان انجام دهید به راحتی می توانید از ایده‌هایی که گفته شد در این منازل استفاده کنید؛ اما توجه داشته باشید که خانه نوعروسان باید با زیباترین و بهترین وسایل تزیین شود و بهتر است از قاب عکس های تزیینی سنتی برای عکس های عروس و داماد استفاده کنید و قسمتی از خانه را هم برای هم نشینی های عاشقانه اختصاص دهید و با استفاده از پشتی هایی با کوسن های سنتی و تشکچه های کوچک با طرح های اسلیمی تزیین کنید.

چیدمان سنتی منزل عروس

چیدمان خانه های قدیمی ایرانی

برای داشتن یک دکوراسیون زیبا در خانه های قدیمی و سنتی ایرانی می توانید از ظرف های مسی و سفالی هم در قسمت‌های مختلف از جمله اپن آشپزخانه استفاده کنید و همچنین صنایع دستی مینیاتوری جزو عناصر بسیار زیبا در دکوراسیون های ایرانی و سنتی هستند.

چیدمان خانه های قدیمی ایرانی

دکوراسیون منزل ایرانی ساده

از دیگر ایده های جذابی که می توانید برای زیباتر شدن هر چه بیشتر خانه هایی با سبک ایرانی سنتی استفاده کنید ؛ قرار دادن پادری های سنتی و آویز های سنتی در راهرو ورودی خانه هاست .

سفره های قلم کاری شده و تخت هایی با پشتی و گلیم از دیگر عناصر زینت بخش برای دکوراسیون ایرانی سنتی هستند.

همچنین می توانید از صندوقچه های قدیمی با قفل های فلزی و ظاهر کلاسیک و روستیک به عنوان میز جلو مبلی استفاده کنید و در قسمت اتاق خواب از روکش هایی برای تخت استفاده کنید که ظاهر سنتی و قدیمی داشته باشند.

 کنار پله ها هم گلدان های گل سفالی می تواند فضای گرم و دلنشینی در خانه شما ایجاد کند.

چیدمان خانه های قدیمی ایرانی

منبع: وب سایت آف دکور

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *